Hanife URAL
Elektrik Elektronik Yük. Mühendisi

Yıldız Üniversitesi, Elektrik Mühendisliği, Lisans ve Yüksek lisans programlarını tamamladı. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinde, 1985 – 1989 arasında, Ulusal Metroloji Enstitüsü’nün (UME) kurulmasında görev aldı. Uluslararası ölçme standartları araştırma merkezleri olan  PTB – Almanya, NRLM- Japonya, JEMIC – Japonya’da “Elektriksel Standartlar ve Kalibrasyon Sistemleri” konusunda çalışmalarda bulundu.

1989 – 2001 yılları arasında SIEMENS-SİMKO Kalibrasyon Merkezi’nin kurulmasında ve  yönetiminde görev aldı. 2001 yılından beri, bu laboratuvarların SİMKAL Kalibrasyon Merkezi olarak faaliyetlerine devam etmesiyle, laboratuvar yönetimindeki mevcut görevini sürdürmektedir.

Türkiye Kalite Derneği (KALDER) Ölçme Kalibrasyon grubunda çalıştı ve bu konuda eğitimler verdi. TÜRKAK Sektör Komitesi’nde çalıştı. TÜRKAK Elektriksel kalibrasyonlar konusunda teknik denetçi havuzunda ve UME danışma kurulunda yer almaktadır.

Uzmanlık alanı: Elektrik-Elektronik ve Sıcaklık kalibrasyonları

Bildiği yabancı dil, İngilizce. Evli, 2 çocuk annesidir.

e-posta: hanife.ural@simkal.com.tr  

***

Derya TURGAY
Makina Mühendisi

1957 yılında İstanbul’da doğdu. Yıldız Üniversitesi Galatasaray Müh. Fak. Makine Mühendisliği programını 1981 yılında tamamladı. Mühendislik alanında değişik sektörlerde çalıştı. 1989-2001 yıllarında Siemens-Simko Kalibrasyon Merkezinde görev aldı. 2001 yılından beridir, Siemens/Kartal Fabrikasının kalibrasyon işini devrettiği Simkal Kalibrasyon Merkezinde görev yapmaktadır. Geçen süre içinde Metroloji ve Kalibrasyon alanlarında yurt içi ve yurt dışı muhtelif seminer vb. aktivitelere katılmış, Kalite Derneği Metroloji ve Kalibrasyon Grubunun kurulmasında ve devamı çalışmalarında yer almıştır. TURKLAB Kalibrasyon ve Deney Laboratuvarları Derneği kurucusu, Kalibrasyon ve Eğitim Komitelerinin faal üyesidir.  Bildiği yabancı diller: Almanca, İngilizce.  Evli, 1 çocuk babası.

Uzmanlık Alanları:

– Mekanik kalibrasyonlarda 30 yıllık tecrübe (uzunluk, kuvvet, basınç, hacim, sertlik, viskozite)

– Metroloji ve Kalibrasyon Eğitimleri: Kalder, Simkal , KOSGEB, MMO ve TURKLAB adına eğitmenlik yapmaktadır. Verilen eğitim ve katılımcı sayısı itibarıyla AB MEDA projesi ülke raporunda yer almıştır.

e-posta: derya.turgay@simkal.com.tr